POLECAMY

Żywienie-strona-1


Wielu amatorów i miłośników kanarków zastanawia się nad tym, co można podać ptakowi i w jakiej ilości, aby pokarm nie stał się przyczyną choroby.
W związku z tym podaję w skrócie opis wszystkich pokarmów, które kanarkowi nie zaszkodzą, i zamieszczam przepis na sporządzanie mieszanek oraz biszkoptu.

Naczelną zasadą jest nieprzekarmianie ptaków. Kanarek powinien otrzymać codziennie porcję rzepiku, wynoszącą jedną do trzech łyżeczek od herbaty, oraz porcję mieszanki (według jednego z podanych przepisów) w ilości jednej do półtorej łyżeczki od herbaty. Oprócz podstawowego pokarmu, rzepiku i mieszanki, kanarek może otrzymywać w minimalnej ilości różne dodatki, lecz wówczas zmniejsza się ilość podawanej mieszanki do jednej łyżeczki na dzień. Zasadniczo do życia i dobrego samopoczucia ptaka wystarcza rzepik i dobrej jakości mieszanka.

RODZAJE KARMY
Rzepik letni jest podstawowym pokarmem kanarków, lecz musi on być dobrze dojrzały i przesuszony. Ziarno rzepiku letniego może być używane do karmienia kanarków najwcześniej po sześciu tygodniach od chwili zebrania i omłócenia. Rzepik powinien być czysty, bez kurzu i zanieczyszczeń innym ziarnem. Po rozgryzieniu ziarno rzepiku powinno mieć smak słodkawy, zbliżony do smaku orzechów i nie może zostawiać gorzkiego posmaku.
Kanar (hodowany obecnie i w Polsce) jest głównym dodatkiem występującym w mieszance. Każdy hodowca wie z doświadczenia, że kanar działa pobudzająco na ptaki i jest niezbędny w mieszance w okresie lęgów. Zdrowe ziarno kanaru powinno być duże, jasnożółte i błyszczące.
Konopie dojrzałe, zdrowe i czyste należy podawać w niedużej ilości (do 6 ziaren dziennie na ptaka), gdyż podawanie ich w zbyt dużych porcjach powoduje zapasienie ptaka, który na skutek otyłości przestaje śpiewać. Ziarna konopi zawierają dużo białka, tłuszczu i soli mineralnych, dlatego są używane przez hodowców do żywienia samic w okresie zimowym, gdy przebywają one w nie opalanych pomieszczeniach.Młodym samcom przebywającym w klatce lotnej do końca sierpnia nie podajemy w ogóle konopi. Samcom używanym do spustów (od początku do końca lęgów) podajemy codziennie po 6 ziaren konopi.

Mak dojrzały i suchy jest ziarnem zawierającym opium i działającym regulująco przy chorobach przewodu pokarmowego, na przykład w czasie biegunki. Ziarno maku podaje się ptakom przez cały rok.
Owies łuskany, zwany owsikiem lub płatki owsiane powinny być podawane stale, w niedużej ilości, razem z mieszanką. Działa on rozwalniająco i jest używany przy leczeniu niektórych chorób stanowiąc w okresie choroby, oprócz maku i kanaru, jedyny pokarm.
Siemię lniane powinno być duże, w kolorze brunatnym, mocno lśniące. Podaje się je ptakom w okresie pierzenia. Natomiast nie należy podawać go w okresie lęgów, gdyż działa niekorzystnie na rozwój embrionu. Siemię lniane ptaki jedzą niechętnie, gdyż działa ono rozwalniająco. Gotowane i podawane w postaci napoju działa oczyszczająco na organy głosowe kanarków.
Pszenica jest podawana przez hodowców w postaci grubo mielonej. Do pieczenia biszkoptów i sucharów używa się najczęściej mąki pszennej.
Proso dobrze dojrzałe, szczególnie białe, można podawać ptakom w mieszance.
Jabłko może być podawane ptakom w każdej porze roku; należy ono do smakołyków, a nawet leczy chrypę.
Marchew (najlepiej karotkę) podajemy kanarkom w osobnym naczyniu, w postaci tartej lub jako dodatek do mieszaniny jajecznej.
Marchew zawiera różne witaminy i dlatego ma .ogromne znaczenie dla zdrowia ptaków. Należy im podawać marchew zdrową, nie zdrewniałą. Marchew ma duży wpływ na ubarwienie ptaków; podawana w okresie lęgów i pierzenia przyczynia się do wzmożenia intensywności koloru piór. Zawiera ona stosunkowo duży procent cukru, jest łatwo strawna.