POLECAMY

PSH Awifauny EuropejskiejPOLSKIE STOWARZYSZENIE HODOWCÓW AWIFAUNY EUROPEJSKIEJ
(Opublikowano: 2014-01-20)

Szanowni Państwo,

W minionym roku zostało zawiązane Polskie Stowarzyszenie Hodowców Awifauny Europejskiej, które było odpowiedzią na potrzeby hodowców szczygłów, czyży, czeczotek i innych osobników hodujących potocznie określane „dziki”.

Bardzo się cieszę, że też miałem swój wkład w budowę stowarzyszenia a jeszcze bardziej z przychylności ludzi, którym także na sercu leżał rozwój hodowli tych pięknych ptaków w naszym kraju. Wielu ludzi nadal twierdzi, że hodowla szczygła czy czyża jest przestępstwem i tak dalej. Uważam, że dopóki nie zmienimy mentalności hodowców – szczególnie starszego pokolenia, dopóty taki pogląd będzie panował wśród hodowców. Członkostwo w stowarzyszeniu stwarza podwaliny dla każdego chętnego, który będzie chciał legalnie hodować ptaki zaliczane do formy hodowlanej awifauny europejskiej.

Władze stowarzyszenia pomagają członkom PSHAE w uzyskaniu stosownego zezwolenia na hodowlę formy nominalnej, która z racji braku cech zewnętrznych do uznania ją formą hodowlaną takiego zezwolenia wymaga. Uzyskanie zezwolenia nigdy dotąd nie było tak proste jak w chwili obecnej. W listopadzie minionego roku udałem się z prezesem PSHAE p. Adamem Piątkiem do katowickiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ta wizyta zaowocowała nawiązaniem jakże ważnego kontaktu z tak zwanymi urzędnikami odpowiedzialnymi za tę działkę ochrony przyrody. Co było piękne to to, że oni też są zwykłymi ludźmi, którym również zależny na legalnej hodowli ptaków objętych ochroną gatunkową.

Członkostwo w stowarzyszeniu to również wymiana doświadczeń z hodowcami szczygła, czyża czy gila, wspólne wyjazdy na specjalistyczne wystawi awifauny za granicę czy udział w prelekcjach prowadzonych przez członków PSHAE – hodowców awifauny z długoletnim doświadczeniem hodowlanym. Członkostwo stwarza również możliwość uzyskania obrączek rodowych sygnowanych przez Polską Federację Ornitologiczną a co za tym idzie, możliwość udziału w konkursie ocenianym przez sędziego mającego uprawnienia międzynarodowe OMJ w sekcji G oraz udział jako wystawca awifauny w Ornitologicznych Mistrzostwach Polski.

Dla chętnych poszerzania swojej wiedzy w zakresie awifauny europejskiej, czy też chcący rozpocząć swoją przygodę z tymi ptakami stowarzyszenia PSHAE jest tym podmiotem, który należy wybrać aby trafić pod skrzydła doświadczonych hodowców i nieć możliwość uzyskiwać najlepszy materiał hodowlany. Wszelkie informacje o działalności stowarzyszenia znajdują się na stronie www.pshae-aves.pl bądź biuro(at)pshae-aves.pl.

Stowarzyszenie na koniec 2013 roku liczyło około 40 członków co jest imponującym wynikiem. Zapraszam do zapoznania się ze stroną oraz chętnych do wstąpienia do kontaktu.