POLECAMY

Kilka słów o kanarkach PhaeoKILKA SŁÓW O KANARKACH PHAEO
(Opublikowano: 2011-11-03)

Kanarki phaeo [nazywane często pheo – będę używał zamiennie tego określenia] zaliczane są do grupy kanarków barwnych. Pierwsze wzmianki o tej mutacji barwnej kanarka pochodzą z Belgii z roku 1964. Można zatem napisać, że to stosunkowo młoda odmiana kanarków kolorowych. Cechą określającą tego kanarka jest proces, którego skutkiem jest hamowanie rozwoju tak zwanej eumelaniny (barwnik ciemny o odcieniu od brązowego po czarny) w dziobie, stopach, pazurach a nawet w oczach na rzecz tak zwanej feomelaniny (barwnik jasny). Cechą tych ptaków jest widoczna feomelanina na piórach, zwłaszcza na placach po ogon włącznie. Ptaki te posiadają bardzo piękny rysunek na grzbiecie, który jest lipochromowy. Dzieje się tak dlatego, że feomelanina, która znajduje się wzdłuż krawędzi pióra tworzy uderzający kontrast z centralnej części pozbawionej eumelaniny którego wynikiem jest podkreślenie lipochromu w tle. W przypadku mutacji białej recesywnej i mozaiki lipochrom jest koloru białego. Charakterystycznym elementem wizualnym są czerwone oczy u kanarków pheo.

Mutacja ta jest mutacją autosomalną recesywną [gdyby wystąpiły trudności ze zrozumieniem poniższego tekstu proszę przeczytać podstawy genetyki].
Dziedziczenie autosomalne recesywne – w genetyce sposób dziedziczenia, w którym cecha dziedziczona jest w sprzężeniu z chromosomami innymi niż chromosomy płci i ujawnia się tylko w układzie homozygotycznym, co oznacza, że obydwa allele genu muszą kodować daną cechę. Zasada krzyżowania kanarków phaeo w mutacji pheo na przykładzie phaeo czerwona mozaika:

brunatny czerwony mozaikowy x phaeo czerwona mozaika

» 100% ptaków przypominających ubarwienie kanarka brunatnego czerwona mozaika z ukrytym genem na mutację phaeo (tak zwany szpalt, split, rozszczepieniec) brunatny czerwony mozaikowy x szpalt na mutację phaeo

brunatny czerwony mozaikowy x szpalt na mutację phaeo
» 50% szpaltów
» 50% brunatnych czerwono mozaikowych

szpalt na mutację phaeo x phaeo
» 50% szpaltów
» 50% phaeo

phaeo x phaeo
» 100% phaeo

szpalt na mutację phaeo x szpalt na mutację phaeo
» 25% brunatnych czerwono mozaikowych
» 50% szpaltów
» 25% phaeo

Jak widać, nie ma znaczenia tu płeć
(w przeciwieństwie do mutacji sprzężonej z płcią). Nie powinno się stosować kojarzenia phaeo x phaeo, gdyż w każdym następnym pokoleniu takiego krzyżowania ptaki te są coraz słabsze oraz zanika ich rysunek. Następuje degeneracja ptaków. Ze względu na fakt, że kanarki te są kanarkami słabymi (słabej kondycji niewskazane jest również krzyżowanie wsobne i wsteczne.

Kanarki te są mało popularne w Polsce. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze w celu uzyskania docelowego ptaka potrzebna jest hodowla kanarków pheo oraz kanarków brunatnych. Po drugie, ptaka docelowego najwcześniej uzyskany w 2 pokoleniu. Po trzecie matematyczne prawdopodobieństwo uzyskania kolekcji (w phaeo czerwonej mozaice) wynosi 1/4 czyli aby uzyskać co najmniej 4 samczyki phaeo musimy mieć 16 młodych (przy zastosowaniu krzyżówki szpalt x phaeo). Po czwarte – jest bardzo mało hodowców, którzy są w stanie wiele poświecić aby osiągnąć cel w postacie przepięknego kanarka pheo. Wreszcie po piąte ptaki te są bardzo drogi – na giełdzie w Reggio Emilia za bardzo dobrego samczyka należy zapłacić 150 euro, za średniej jakości materiał hodowlany zapłacimy około 100 euro za parę i zakładając, że nie ma ptaków w Polsce należy się nastawić na kolejne wydatki w euro, aby poszerzać hodowlę o nowe ptaki wykorzystywane w procesie uzyskiwania kanarka phaeo.

Pomimo wielu trudności o których pisałem powyżej, od jakiegoś czasu można zauważyć na wystawach oddziałowych stowarzyszeń oraz OMP kanarki zaliczane do tej grupy koloru. Oby tak dalej, gdyż ptaki te są piękne same w sobie.
W swojej hodowli posiadam właśnie phaeo czerwoną mozaikę oraz, może nie kanarki, ale dzwonię ogrodową mutacji phaeo.
Poniżej kilka zdjęć tego pięknego ptaka.
 


Źródło zdjęć: http://canaril14bis.blogspot.com; http://lnx.ornieuropa.com