POLECAMY

Hodowla-i-legi-strona-1


HODOWLA KANARKÓW
Wiele osób mających kanarki zastanawia się nad tym, jak urządzić klatkę, gdzie ją umieścić, w jaki sposób karmić skrzydlatego pupila, aby mu było dobrze, by nie chorował, żył jak najdłużej i uprzyjemniał swoim śpiewem wolne chwile właściciela. Hodowcy dość często narzekają, że kupiony kanarek po pewnym czasie śpiewa mniej i gorzej niż bezpośrednio po nabyciu. Zdarzają się wypadki, że ptak u nowego właściciela po paru dniach dostaje chrypy, czasem wydaje wadliwe tony, choruje, a bywa i lak, że ginie mimo pozornie dobrej opieki. Ważną więc rzeczą jest poznanie sposobu obchodzenia się z kanarkiem i warunków potrzebnych mu do życia, gdyż początkujący hodowca popełnia zwykle dużo błędów w pielęgnowaniu ptaków.

Kanarka można hodować wszędzie, nawet w prymitywnych warunkach mieszkaniowych, lecz trzeba pamiętać o utrzymywaniu klatki w czystości, o świeżej wodzie, którą należy codziennie zmieniać, o odpowiednim pokarmie, o czystym powietrzu, o dostępie światła i o właściwej temperaturze pomieszczenia, w którym znajduje się klatka z ptakiem. Ze względu na to, że przeciągi i działające bezpośrednio na klatkę słońce mają ujemny wpływ na zdrowie i samopoczucie ptaka, należy klatkę z kanarkiem umieszczać na szafie, regale lub wieszać na ścianie.

Kanarek jest wytrzymały na działanie niższych temperatur i może żyć w temperaturze -6°C, a wytrzymuje nawet -10°C, lecz hodowanie ptaków w tak niskiej temperaturze nie jest wskazane. Jeśli chcemy, żeby kanarek śpiewał przez całą zimę, należy dbać o utrzymanie w pomieszczeniu stałej temperatury 15 - I8°C.

W okresie lęgów temperatura powietrza w pokoju nie powinna być niższa niż 18°C.

Samice umieszczone we wrześniu w nie opalanym pokoju mogą przetrwać w nim cały okres zimowy bez szkody dla zdrowia, ale pod warunkiem, że będą odpowiednio karmione i pielęgnowane.
Ptakom przebywającym w chłodnych pomieszczeniach nie wolno podawać pokarmu jajecznego, gdyż spożyte w tych warunkach jajo może spowodować śmierć kanarka.
Bez szkody dla zdrowia i dla śpiewu kanarków można je hodować w kuchni, nawet gdy gotujemy potrawy na kuchence gazowej, jeżeli naturalnie dbamy o czystość klatki i odpowiednio pielęgnujemy ptaki.

Dla dobra hodowli trzeba codziennie poświęcić parę minut na dokładne oczyszczenie klatki, umycie naczyń i podanie świeżej wody oraz pokarmu.