POLECAMY

Dziwonia ogrodowaTakże: Gil meksykański, erythrina mexicana

Cechy: Samica ubarwiona podobnie jak samiec, ale czerwień zastąpiona jest przez brąz. Śpiew fletowy.

Opis: Ptak ten zamieszkuje Amerykę Północną a dokładniej – od pd.-zach. Kanady do pd. Meksyku; także wsch. cześć USA. W 1940 r. introdukowana w Nowym Jorku, skąd gwałtownie rozprzestrzeniła się na północ, południe i zachód. Wielkościowo podobny jest do wróbla – osiąga wymiary od 14 do 15 cm. Ptaki te są łatwe w hodowli, są odporne na niskie temperatury, jednak dobrze jest gdy temperatura w ich otoczeniu nie spada poniżej 10°C. Chętnie się kąpią.
Ptak ten należy do rodziny łuszczaków. W warunkach hodowlanych zapewniamy ptakom odpowiedniej wielkości klatkę najlepiej 100x50x50 cm lub wolierę w której umieszczamy krzew lub kępę gałęzi. Należy pamiętać aby na dnie klatki znajdował się piach, można też włożyć misję z leśną glebą. Poidła, karmidła baseniki umieścić nad dnem. Gniazdo buduje wśród roślin lub półotwartej dziupli. Samiczka składa 4-5 jajek i inkubuje je 13-14 dni, młode opuszczają gniazdo po 14 dniach życia.

Pokarm: Małe nasiona zawierające węglowodany, ale głównie tłuszcze. Nasiona chwastów i traw, włośnica ber, kiełki, zielenina, jagody i inne owoce, świeże gałęzie z pąkami, żywy pokarm, żwirek. Pokarm obfitujący w karotenoidy zapobiega blednięciu barwy czerwonej. W niewoli karmiony zazwyczaj karmą dla kanarków wzbogaconą o proso czerwone i murzynek.