POLECAMY

Czyżyk czerwony

 

Także: Czyżyk ognisty, czyżyk kapucynek, spinus cucullatus

Cechy: Samica bardziej szara niż samiec, prawie bez czerwieni, za wyjątkiem piersi. Czerwona barwa nie blednie. Śpiew to trele i świergot – jest bardzo przyjemny. Bardzo ruchliwy.

Opis: Ptak ten zamieszkuje Amerykę Południową a dokładniej – wsch. Kolumbia, pn. Wenezuela i Trynidad. Wielkościowo podobny jest do europejskich czyżyków, chociaż nieco mniejszy – osiąga wymiary od 10 do 11 cm. Samiec ma czerwone upierzenie ciała, skrzydła, sterówki i czapeczka kontrastowo czarne. Większość samców różnych gatunków jest zazwyczaj piękniej upierzone w porównaniu do samic, tu jednak nie ma znacznej różnicy pomijając głowę. W 1902 roku niemiecki hodowca łącząc tego ptaka z kanarkiem dzikim otrzymał bastarda, który był praprzodkiem kanarka czerwonego co zapoczątkowało rozwój hodowli odmian barwnych kanarków, gdyż dzięki kanarkowi czerwonemu powstało wiele innych ras kanarków. Łącząc te dwa ptaki w pierwszym pokoleniu otrzymano niepłodne samice i cześć płodnych samców. Na początku kojarzono samca czyżyka z samicą kanarka z czego powstały kanarki pomarańczowe jednak kojarzenie odwrotne (samiec kanarka a samica czyżyka) pozwoliło otrzymać mieszańce czerwone z małą, czarną czapeczką na głowie oraz płodne samice. Według szacunkowych danych na wolności żyje już tylko około 600 ptaków tego gatunku. Są objęte ścisłą ochroną. Szacuje się, że w niewoli żyje i jest rozmnażanych kilkaset razy więcej tych ptaszków aniżeli żyje na wolności. Ptaki te wymagają doświadczenia w hodowli, zapewnić im jednak musimy odpowiednią temp., nie powinny przebywać w mniejszej niż 20°C. – a gdyby im zapewnić temperaturę 25° – 30°C to taka temperatura była by dla nich optymalna przy wilgotności 60-70%
Ptak ten należy do rodziny łuszczaków, w okresie lęgowym jednak zjada bardzo duże ilości owadów.
W warunkach hodowlanych zapewniamy ptakom odpowiedniej wielkości klatkę najlepiej 80x40x40 cm lub wolierę w której umieszczamy krzew lub kępę gałęzi. W klatce gałęzie przymocowane do prętów. Należy pamiętać aby na dnie klatki znajdował się piach, można też włożyć misję z leśną glebą. Poidła, karmidła baseniki umieścić nad dnem.
Czyżyki czerwone w środowisku naturalnym przystępują do lęgów w dwóch okresach: pierwszy to kwiecień – czerwiec zaś drugi to listopad – grudzień. Gniazda budują na drzewach w górnych ich partiach. Samiczka buduje gniazdo otwarte co oznacza, że w hodowli domowej wystarczy włożyć im do klatki koszyczek lub gniazdko filcowe takie jak dla kanarka – jednak dobrze jest stosować gniazdko zewnętrzne, obudowane, aby samiczka nie widziała człowieka w okresie wysiadywania, gdyż prozaicznie zwykłe podanie pokarmu może odebrać jako atak i zejść z gniazdka. Wierzch gniazda samiczka osłania twardszym materiałem takim jak np. gałązki zaś środek ściele miękkim puchem i sierścią (w hodowli domowej mogą dostawać materiały takie jak podajemy kanarkom czyli: włókno kokosowe, miękkie siano, mchy, papier, szarpie, filc). Po skończeniu budowy samica składa 3 -4 jaja, które razem z samcem wysiaduje zwykle przez 14 dni. Młode czyżyki już około 4 dnia życia zaczynają wydawać dźwięki. 6 dnia po wykluciu można już zauważyć drobne pióra, zaś po dwóch tygodniach młode mają już pierwsze upierzenia.

Pokarm: Ptaki te karmimy specjalnie przygotowaną dla nich mieszanką traw i nasion. Bardzo ważne jest aby nie stosować pokarmu przeznaczonego dla kanarka, gdyż po pewnym czasie doprowadzi się ptaka do zapasienia a w konsekwencji do śmierci. Należy też pamiętać, aby podawać w okresie lęgowym skiełkowany murzynek, gdyż bez niego lęgi nie wyjdą.